fbpx
בע"ח

כל מה שלא ידעתן על דבורת הדבש

יום הדבורה הבינלאומי יצוין בכל העולם ב- 20 במאי, זאת בהמשך להחלטת האו"ם, בתאריך שהוא יום הולדתו של אנטון יאנסה, מסלובניה, מחלוצי ענף גידול הדבורים וייצור הדבש והמורה הראשון בעולם לגידול דבורים. זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "קיימת חשיבות ותרומת עליונה של דבורת הדבש להאבקה והפרייה של 80% מגידולי החקלאות, ולכן גם לייצור המזון שלנו ולביטחון המזון בעולם, ולכן יש לתרום לחינוך הבנת החשיבות של ענף הדבורים כבר מגיל צעיר".

20 עובדות שלא סיפרו לכן על הדבורה הקטנה וייצור הדבש

 1. כאמור חשיבותה העיקרית של דבורת הדבש, אינה בייצור הדבש המתוק שכולנו אוהבים, אלא בפעולת האבקה. לכל דבורה יש מעין 'סלים קטנים' על רגליה האחוריות, אליהם נכנסים האבקנים של הפרח ונאספים, כמו בביקור במכולת. הדבורה עוברת בין הפרחים ומלקטת אבקנים, ובהמשך הביקור בפרחים דומים, הן מפיצות את האבקנים לטובת פעולת ההפריה. כך נוצרים הגידולים החקלאיים! בקרוב תחל עונת פירות הקיץ, לאחר שפרחיהם הואבקו על ידי דבורת הדבש ברחבי הארץ, בארגון מגדלי הפירות בישראל אומרים, כי צפויות כמויות יבול איכותיות של פירות קיץ 2020.
 2. גודלה של מושבת דבורים בכוורת כעיר קטנה. יש בה מ-30,000 עד 60,000 דבורים בכל כוורת.
 3. בכל מושבה יש מלכה אחת. גופה של מלכת הדבורים גדול ביחס לשאר הדבורים והיא יכולה להגיע לגודל של 2 סנטימטרים.
 4. המלכה היא הנקבה היחידה במושבת הדבורים ובעלת יכולת הטלה של עד 2,000 ביצים ליום.
 5. כנפי הדבורה "משקשקות" כ- 11,400 פעמים בכל דקה, דבר הגורם לבאז המיוחד.
 6. על מנת לייצר ק"ג של דבש, על הדבורים לבקר 4 מיליון פרחים ולעוף מרחק של פי 4 פעמים מהיקף כדור הארץ.
 7. במשימה אחת של איסוף הצוף, מבקרת הדבורה כ- 50-100 פרחים.
 8. מהירות התעופה של דבורה כ- 24 קמ"ש.
 9. לדבורה 4 כנפיים.
 10. הדבורים מתקשרות ביניהן באמצעות ריקוד המסביר לשאר הדבורים בכוורת, את הכיוון והמרחק אל נקודת איסוף הצוף, אזהרה מטורפים ועוד.
 11. הדבש בעל ערך קלורי נמוך יותר מסוכר. ב-100 גרם דבש יש 20% פחות קלוריות מב-100 גרם סוכר. בדבש יש וויטמינים ומינרלים שאין בסוכר.
 12. בארץ קיימים למעלה מ-30 זני דבש שונים, ביניהם אבוקדו, אקליפטוס, דרדר, מרווה, קורנית, זעתר, בצל ועוד. לכל דבש טעם שונה.
 13. בישראל כיום – 510 דבוראים המטפלים ב-120,000 כוורות הפזורות בנקודות בהן יש עצים צופניים, שיש להם צוף, ברחבי הארץ.
 14. צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-4,500 טון דבש.
 15. ייצור הדבש בישראל עומד על ממוצע של כ-3,500 טון בשנה.
 16. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג (תוצר לאומי גולמי) בישראל כ-3 מיליארד שקלים בשנה.
 17. למוצרי הכוורת סגולות רפואיות: מזון מלכות, פרופוליס, אבקת פרחים, דונג הדבורים, משמשים לרפואה טבעית וגם לקוסמטיקה מהטבע.
 18. בכל העולם מתמודדים בשנים האחרונות עם תופעה מדאיגה של היעלמות הדבורים, כפי שסיפרנו, בזכות הדבורה יש לנו פירות וירקות, לכן אם תעלם דבורת הדבש, כך גם ייעלמו הגידולים החקלאיים. הסיבה העיקרית לתופעה היא- התמעטות המזון לדבורים (הצוף) עקב התרחבות שטחי הערים והנדל"ן, שהביאה לצמצום האזורים החקלאיים והעצים.
 19. הדבורה עוקצת רק מבהלה ודאגה לכוורת, הבית שלה. השתדלו להתרחק מהמקום בנחת ובשקט.
 20. בכדי לשמור על הדבורים, על כולנו לשתול ולטעת, גם בגינת הבית שלנו, עצים, שיחים ופרחים- צופניים- שיש להם צוף. (לשאול במשתלה או להסתכל באתר מועצת הדבש לרשימת עצים צופניים http://www.honey.org.il .

עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש!
כבר לפני 60 שנה הזהיר פרופ' אלברט איינשטיין כי ארבע שנים בלבד לאחר היעלמות הדבורים, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם.

Show More

מיטל אהרונוב-מרקו

בת, אחות, רעיה ולאחרונה התווסף עוד תואר לרשימה - אמא. ב-01.03.2015 נולד בני הבכור ואיתו הרצון לפתוח אתר שישמש סוג של קהילה לנשים כמוני. נשים המנסות לשלב בין קריירה למשפחה ועדיין רוצות לעשות שופינג, לאפות ולבשל, לבלות עם חברות, להעניק את כל כולן למשפחה, לבעל וילדים, לטפח את הבית ובתוך כל הבלאגן...איכשהו...לרדת במשקל. אז נעים מאוד, אני מיטל, ואני יותר משמחה שהחלטתם להציץ לפינה הקטנה שלי בעולם הוריטואלי הענק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

אולי גם יעניין אותך?
Close
Back to top button
X