הצעה לטיול לשבת: טיול לפריחת השושן הצחור בקרן ברתות בגליל המערבי

הצעה לטיול לשבת: טיול לפריחת השושן הצחור בקרן ברתות בגליל המערבי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב vk
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מיזם "אוצרות הגליל" ממליץ על טיול אל קרן ברתות הצופה אל נחל כזיב ומבצר המונפורט בתקופה של סוף אפריל ותחילת מאי, אז פורח לתקופה קצרצרה השושן הצחור, פרח מרהיב, מהיפים שבפרחי הארץ, משתייך למשפחת השושניים ויש לו מקום של כבוד גם במסורת היהודית וגם במסורת הנוצרית.

במסורת היהודית "כשושנה בין החוחים כן רעייתי בן הבנות"…(שיר השירים ב',א') תואם את התיאור של צמח יפה ובולט בין שיחי החורש הקוצניים. עיצובים רבים של השושן צחור נפוצים באמנות היהודית כבר מימי בית שני. במאה ה-20 הוטבע השושן הצחור על ידי מדינת ישראל בצדו האחורי של מטבע השקל. במסורת הנוצרית, מסמל השושן הצחור את בתוליה של מריה הקדושה. על פי המסורת כשבא המלאך גבריאל לבשר למריה, כי היא הרה ללדת את בן האלוהים, הוא הגיש לה שושן צחור ומאז מכונה הפרח MADONA LILLY. השושן מופיע ביצירות רבות מתקופות שונות באמנות הנוצרית.

הטיול מתאים לכל המשפחה, ובמקום ניתן לטייל לאורך כל עונות השנה, אך כאמות בסוף אפריל ותחילת מאי, בעת פריחת השושן הצחור רצוי למהר ולהגיע במיוחד . המסלול קצר יחסית לטיול המלא לנחל כזיב, מכיוון שאינו יורד ממש לקניון הנחל. מרבית המסלול בתוך חורש מוצל ולאורכו תצפיות נוף מרהיבות.

איך מגיעים

מדובר במסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון שליד מצפה הילה. המסלול ממוקם כ-17 ק"מ מזרחית לנהריה. נוסעים מזרחה על כביש 89, חוצים את צומת כברי וממשיכים כ-10.5 ק"מ עד מעיליא.

פונים שמאלה למעיליא, נוסעים כל הזמן ישר בתוך הכפר עד לכביש המגיע עד מצפה הילה. ממשיכים כחצי קילומטר עד לעיקול  הדרך לישוב מנות. פונים ימינה לדרך עפר מסומנת באדום, עד לצומת שבילים המסומן באדום שחור. מחנים את הרכבים ומתחילים בטיול.

המסלול

פונים ימינה לפי הסימון השחור. נכנסים לחורש  מוצל ובו שלט המכריז על שמורת נחל כזיב. יורדים במדרגות  ונכנסים לערוץ נחל ברתות. ממשיכים עד צומת שבילים המסומן בשחור כחול. ממשיכים ללכת לאורך 300 מטר לפי הסימון השחור. בגדה הצפונית של הנחל נבחין במערת המקדש המפורסמת בשל תבליט גדול של חייל רומי החצוב בסמוך אליה. נמשיך שמאלה לפי הסימון הכחול. אחרי כחצי קילומטר של הליכה באזור טרשי  נבחין בשושן הצחור. ההליכה מובילה לקרן ברתות, מצוק מרשים מעל מפגש הנחלים ברתות וכזיב, ממנו יש תצפית נוף מרהיבה למונפורט.

בימי שבת 4/5 ו- 11/5 תוקם תחנת מידע של רשות הטבע והגנים, להכוונת המטיילים למקומות בהן פורח השושן צחור. בחניה ובירידה למסלול.

הערות

  • השושן הצחור הוא פרח נדיר ומוגן, אסור לקטוף על פי חוק!
  • אזהרה! אסור לטייל לנחל ברתות בגשם עקב סכנת החלקה.

(צילום תמונה ראשית: שי קורן (רט"ג))

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X